Iva Vodrážková: Elevation
Marți dimineața Iva Vodrážková va vernisa expoziția sa „Elevation”, în cadrul conferinței „Moștenirea Evreiască în Europa Centrală”, organizată de Ambasada Republicii Polone la București, în cadrul președinției poloneze la Grupul Vișehrad, în parteneriat cu ambasadele Rebublicii Cehe, Slovaciei și Ungariei.
Iva Vodrážková: Elevation / Expoziție de obiecte textile
MA 20.11 / @ Teatrul Național Evreiesc de Stat
Proiectul ELEVATION constă din zece textile de dimensiuni mari care fac referire la 10 sinagoge devastate sau total distruse în timpul perioadei naziste și comuniste, de pe teritoriul Republicii Cehe. Creațiile textile au fost instalate în interiorul sinagogelor sau în locurile în care erau odată templele. Întregul proces a fost documentat pe siturile unde stăteau sau încă stau clădiri evreiești: Piața Palachovo din Olomouc, Noua și Vechea Sinagogă din Velké Meziříčí, Prague-Libeň, Nová Cerekev de lângă Pelhřimov, Polná, Boskovice, Dolní Kounice, Ivančice și holul ceremonial al cimitirului evreiesc în Roudnice și Labem.
Proiectul este inspirat de textile funționale din sinagogi, în special draperii care, similar celor din templul din Ierusalim, separă capela de tebarnacol și ascund Tora, pentru a preveni deteriorarea lor sau poluarea.
Iva Vodrážková este un artist ceh care folosește tehnici diferite și neobișnuite. Pe lângă picturi în ulei și pasteluri, ea face obiecte din pietre și diferite materiale naturale. Colajele sale cusute sunt realizate din materiale găsite, obiecte care sunt alese pentru poveștile lor umane. Ele sunt inspirate de imagistica și artefactele din Sinagogă și de contextul religios al experientelor evreilor. Prin această reciclare artistică, ea atinge o ideație culturală și ideologică.
http://www.ivavodrazkova.wz.cz/home.html
Tweet