Adam Štech @ RDW 2020
Anul acesta, Centrul Ceh participă la Romanian Design Week cu două componente: expoziția Made în CZ / Found in RO, ce poate fi vizitată la Qreator până pe 20 septembrie, și o discuție cu Adam Štech, teoretician, jurnalist și curator, ce va avea loc pe 18 septembrie, de la ora 17:00 și va fi transmisă online pe pagina de Facebook a RDW.
Adam Štech este teoretician, jurnalist și curator, activând în domenii ca design-ul, arhitectura, design-ul vestimentar și artele grafice. Ca jurnalist, colaborează cu publicații ca Wallpaper, Maharam, Architect+, Modernism. Împreună cu doi designeri grafici, Matěj Činčera și Jan Kloss, conduce OKOLO, ,,o agenție/un studio creativ versatil, concentrat pe curatorierea, publicarea și colaborarea unor proiecte de design, arhitectură și artă”, așa cum spune Adam în interviul pe care l-a acordat Romanian Design Week in aprilie, când lucrurile erau incerte asupra organizării unei noi ediții a proiectului.
În cadrul conferinței, acesta va discuta despre activitatea grupului OKOLO și despre cartea pe care Adam tocmai a publicat-o, Modern Architecture and Interiors, în care documentează cele mai de seamă exemple ale arhitecturii moderniste din înreaga lume, cu focus pe elementele „custom-made”, care reprezintă, după cum spune el, modul în care arhitectura și design-ul se intersectează.
Tweet