IDEO IDEIS 2017

Mon. 07/08 → Sun. 13/08

Alexandria, +, Alexandria, Romania

Turiști culturali, avem o destinație pentru voi în luna august. A 12-a ediție IDEO IDEIS are loc între 07 și 13 august la Alexandria. O mare parte dintre evenimentele festivalului (spectacolele de teatru profesionist & ale trupelor liceenilor, reprezentațiile stradale, proiecțiile de film, masterclassurile, seara povestitorilor și concertul) sunt deschise și vizitatorilor, nu doar participanților la festival.

Pentru cei care vin din București, Alexandria este la 90 de km. Un shuttle bus gratuit al festivalului va funcționa zilnic pe ruta București – Alexandria și retur.

În afara spectacolelor de teatru profesionist, care au bilet de intrare 10 lei, toate evenimentele publice din cadrul IDEO IDEIS sunt cu intrare liberă, în limita locurilor disponibile. Recomandăm să veniți din timp! Biletele pentru teatru se pot procura începând cu 07 august de la Terasa Conciato sau de la Casa de Cultură.

PROGRAM

Luni, 07 august
19:00 – 20:30: Festivitatea de deschidere IDEO IDEIS 2017
(Casa de Cultură)

Marți, 08 august
19:00 – 20:30: Mal/praxis, de Bogdan Georgescu, Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu – spectacol destinat exclusiv comunității din Alexandria (Casa de Cultură)
20:00 – 21:00: Masterclass Claudiu Bleonț
(Sala de ședințe a Primăriei)
21:00 – 22:30: 20 noiembrie, de Lars Noren, regia Eugen Jebeleanu, Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu (Conciato)

Miercuri, 09 august
20:00 – 21:00: Masterclass Tudor Chirilă
(Sala de ședințe a Primăriei)
20:30 – 22:00: O mie de motive, de Duncan Macmillan, regia Horia Suru, cu Florin Piersic Jr., Point (Casa de Cultură)
21:00 – 22:30: Cont(r)acte, de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu, Teatrul ACT, București (Conciato)

Joi, 10 august
20:00 – 22:30: Cinemateca târzie: Ana, mon amour, r. Călin Peter Netzer (Cinema Casa de Cultură)
20:30 – 22:00: Don Juan, adaptare după Molière, regia Andrei și Andreea Grosu, Teatrul de Comedie, București (Casa de Cultură)
21:00 – 22:30: Mălăieș în călcăieș, adaptare după Capra cu trei iezi, de Daniel Chirilă, FRILENSĂR&Teatru LUNI de la Green Hours, București (Conciato)

Vineri, 11 august
11:00 – 12:00: Trupa 1: Amprente, Brașov – Avioane de hârtie, de Elise Wilk, spectacol de teatru tânăr (Casa de Cultură)
12:00 – 13:00: Trupa 2: 3,14, Buzău – Pisica Verde, de Elise Wilk, spectacol de teatru tânăr (Casa de Cultură)
15:00 – 16:00: Trupa 3: Nant, București – Avioane de hârtie, de Elise Wilk, spectacol de teatru tânăr (Casa de Cultură)

17:00 – 18:00: Sesiune de întrebări și răspunsuri cu mentorii – Andi Vasluianu, Cătălin Ștefănescu, Marius Manole
(Sala de ședințe a Primăriei)

17:00 – 19:00: Marionete + Animații cu public (Centrul pietonal)

20:00 – 23:30: Cinemateca târzie: Sieranevada, r. Cristi Puiu (Cinema Casa de Cultură)
20:30 – 22:00: Un stejar, de Tim Crouch, regia Bobi Pricop, cu Mircea Postelnicu & actor invitat Marcel Iureș, Teatrul Tineretului, Piatra Neamț (Casa de Cultură)
21:00 – 22:30: First date, de Conrad Mericoffer, spectacol independent, București (Conciato)

21:30: Trei & Uord – spectacole de stradă by Școala de Circ (Centrul pietonal)

Sâmbătă, 12 august
10:00 – 12:00: Picioroange + Animații cu public (Centrul pietonal)

11:00 – 12:00: Trupa 4: Alter Ego , Alexandria – Gaițele, de Alexandru Kirițescu – spectacol de teatru tânăr (Casa de Cultură)
12:00 – 13:00: Trupa 5: Drama Club, Botoșani – Carajale, adaptare liberă după texte de I.L.Caragiale, spectacol de teatru tânăr (Casa de Cultură)
15:00 – 16:00: Trupa 6: Playhood, București – Home, de Ionuț Oprea – spectacol de teatru tânăr(Casa de Cultură)

17:00 – 18:00: Sesiune de întrebări și răspunsuri cu mentorii – Medeea Marinescu, Dorina Chiriac, Vlad Zamfirescu
(Sala de ședințe a Primăriei)

17:00 – 19:00: Picioroange + Animații cu public (Centrul pietonal)

19:00 – 20:00: Seara povestitorilor – Funky Citizens (Cosmin Pojoranu, Elena Calistru&Ovidiu Vanghele)
20:30 – 21:15: Seara povestitorilor – Cosmin Bumbuț&Elena Stancu
21:15 – 22:00: Seara povestitorilor – Roman Tolici
22:00 – 22:45: Seara povestitorilor – Bogdan Stelea
(Sala de ședințe a Primăriei)

20:30 – 22:00: Familia fără zahăr, de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol, Teatrul Mic, Asociația Replika, București (Casa de Cultură)
21:00 – 22:30: Jurnalul lui Adam și al Evei, de Mark Twain, regia Eugen Gyemant, Godot Café Teatru, București (Conciato)

22:00: Respiro – spectacol de stradă by Școala de Circ
(Centrul pietonal)

Duminică, 13 august
10:00 – 12:00: Marionete + Animații cu public (Centrul pietonal)

11:00 – 12:00: Trupa 7: Atelierul de Teatru, Botoșani – Chatroom, de Enda Walsh, spectacol de teatru tânăr (Casa de Cultură)
12:00 – 13:00: Trupa 8: Artwist, Baia Mare – Aproape, după Almost Maine, de John Cariani, spectacol de teatru tânăr (Casa de Cultură)
15:00 – 16:00: Trupa 9: Brainstorming, București – Vremea să iubești, vremea să mori, de Fritz Kater, spectacol de teatru tânăr (Casa de Cultură)

15:00 – 17:00: Marionete + Animații cu public (Centrul pietonal)

16:00 – 18:00: Expoziție Art&play și sesiune de feedback cu părinții
(Casa de Cultură, Clubul Pensionarilor)

17:00 – 18:00: Sesiune de întrebări și răspunsuri cu mentorii – Pavel Bartoș, Ofelia Popii, Șerban Pavlu (Sala de ședinte a Primăriei)

20:30 – 22:00: Festivitate închidere (Casa de Cultură)
22:00 – 00:00: Concert Fanfara Transilvania
(scena Ideo Ideis din fața Casei de Cultură)

ARTMAP

Wed. 23/08, Rhythm and Soul – Concert jazz → Wed. 23/08, Bucharest
Fri. 25/08, Simpozionul de Antropologie urbană, ediția a III-a → Sat. 26/08, Bucharest
Mon. 28/08, Filmul din mansardă → Mon. 28/08, Bucharest
Wed. 30/08, Cinema, mon amour – proiecție Kinedok → Thu. 31/08, Bucharest
Thu. 31/08, Amural 3 Festival Vizual → Sun. 03/09, Brasov
Fri. 01/09, Short to the Point Filmfestival → Fri. 01/09, Bucharest
Sat. 02/09, George Enescu Festival → Sat. 02/09, Bucharest
Fri. 08/09, Balkanik Festival #7 → Sun. 10/09, Bucharest
Fri. 08/09, Polaroid Project goes at Balkanik Festival #7 → Sat. 09/09, Bucharest
Wed. 13/09, Expoziția „Metropolight”, de David Gaberle (Cehia) → Wed. 20/09, Bucharest
Thu. 14/09, Dokstation Music Documentary Film Festival | 2nd Edition → Sun. 17/09, Bucharest
Thu. 14/09, Lady Steps #6 → Thu. 14/09, Bucharest
Thu. 21/09, Design Thinking Forum → Thu. 21/09, Bucharest
Thu. 21/09, Art Factory 2017 → Sun. 24/09, Bucharest
Fri. 22/09, Creative Fest 2017 | 22-24 Septembrie → Sun. 24/09, Bucharest
Thu. 19/10, Jozef Van Wissem live in Control → Thu. 19/10, Bucharest
Sat. 25/11, Black Lips live in Control → Sat. 25/11, Bucharest

You can still attend

Mon. 14/08, Adriana Florea Băloiu I Jam in shoesTmrw at 14:00, Bucharest
Wed. 16/08, Call to Process Terminus → Tue. 29/08, Bucharest
Fri. 18/08, Bucharest GreenSounds Festival 2017Today at 22:00, Bucharest
Yesterday, Cluster CUCA ◉ 2017Today at 12:00, Sibiu
Yesterday, Ana Vilenica: What is the sound of housing?Tmrw at 18:00, Iasi
Yesterday, Noi împotriva voastrăToday at 20:30, Bucharest

Archive