FITC / Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii 2017

10:00 Sat. 07/10→Sat. 14/10

Teatrul Ion Creanga, 24 Strada Gen. Constantin Budisteanu, Bucharest, Romania

Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii revine cu o sută, o mie, un milion de povești de peste mări şi țări!

Pinguini curioși, cuprinși de întrebări filozofice, muncitori care visează, din inima unui depozit, o călătorie în jurul lumii în 80 de cutii sau o poveste cu susul în jos, în care cuvintele scrise pe foi albe devin realitate – acestea sunt doar câteva dintre poveștile care vor putea fi urmărite pe scena Festivalului.

Desfășurată între 7 și 14 octombrie, cea de-a XIII-a ediție a Festivalului (FITC) reunește 22 de producții adresate copiilor cu vârsta cuprinsă între 6 luni și 12 ani, însumând peste 40 de reprezentații.

Realizate de artiști din 9 țări, spectacolele selecționate prilejuiesc întâlniri memorabile, vorbind despre diferențele dintre oameni, despre granițe și despre adaptare, producțiile alese aducând în atenția copiilor o diversitate de personaje și abordări.

Printre invitații acestei ediții se numără teatre și companii din Austria (Theater ASOU), Belgia (Compagnie Gambalo; Theater De Spiegel), Israel (Teatrul Nephesh תיאטרון הנפש דף ישן și Teatrul Elmina – תיאטרון אלמינא – Elmina Theater – مسرح المينا), Italia (Factory Compagnia; La Società della Civetta; Teatro Testoni Ragazzi – La Baracca; Teatro Telaio), Polonia (Centrul de Artă pentru copii din Poznan – Centrum Sztuki Dziecka), Rusia (Teatrul Ceh – ЦЕХЪ театр), Spania (Date Danza – Danza Contemporánea; Markeliñe Compañia Teatro; Teatre LaBú) și Suedia (Teater Tre).

FITC se bucură și de prezența unor trupe valoroase din țară: Teatrul Arlechino Brasov, Teatrul de Păpuși ”Puck” din Cluj-Napoca și Mini REACTOR, programul fiind completat de o suită de producții din repertoriul Teatrului Ion Creangă.

Și publicul adult beneficiază de întâlniri și experiențe speciale. Pentru părinți, educatori și specialiști din domeniul teatrului pentru copii sunt programate workshop-uri, conferințe și laboratoare de parenting, dezbateri pe teme de interes în domeniul artelor spectacolului.

Festivalul se desfășoară la Teatrul Ion Creangă – Sala Mică (Str. Biserica Amzei, nr. 21-23), cât și în alte teatre și centre culturale din Capitală: Teatrul de Comedie – Sala Nouă și Sala Studio, Teatrul Excelsior, Opera Comică pentru Copii, Centrul Național al Dansului București și Creart – Centrul de Creație, Artă și Tradiție.

………………………………………………………………………………

PROGRAM

Sâmbătă, 7 OCTOMBRIE

10:00 – 10:30, LA UN METRU DE TINE (2-5)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
12:00 – 12:30, LA UN METRU DE TINE (2-5)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;

Duminică, 8 OCTOMBRIE

11:00 – 11:35, ÎN CUIBAR (6 luni – 3 ani)
Teatrul de Spiegel, Belgia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
11:00 – 11:45, O POVESTE CU SUSUL ÎN JOS (1-5)
Teatrul La Baracca-Testoni Ragazzi, Italia /
Teatrul de Comedie, Sala Studio;
11:00 – 11:50, JURNALUL UNEI RĂȚUȘTE URÂTE (6+)
Compania Factory Transadriatica, Italia / Opera Comică pentru Copii;
16:00 – 16:45, O POVESTE CU SUSUL ÎN JOS (1-5)
Teatrul La Baracca-Testoni Ragazzi, Italia /
Teatrul de Comedie, Sala Studio;
18:00 – 18:35, ÎN CUIBAR (6 luni – 3 ani)
Teatrul de Spiegel, Belgia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
18:00 – 18:45, O POVESTE CU SUSUL ÎN JOS (1-5)
Teatrul La Baracca-Testoni Ragazzi, Italia /
Teatrul de Comedie, Sala Studio;
18:00 – 18:50, JURNALUL UNEI RĂȚUȘTE URÂTE (6+)
Compania Factory Transadriatica, Italia / Opera Comică pentru Copii;

Luni, 9 OCTOMBRIE

16:00 – 16:35, ÎN CUIBAR (6 luni – 3 ani)
Teatrul de Spiegel, Belgia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 – 17:45, CUIBUL (3-8)
Teatrul Telaio, Italia / Teatrul Excelsior;
17:00 – 17:45, AKARI (2-5)
Compania Da.Te Danza, Spania /
Centrul Național al Dansului București;
18:00 – 18:35, ÎN CUIBAR (6 luni – 3 ani)
Teatrul de Spiegel, Belgia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 – 19:45, CUIBUL (3-8)
Teatrul Telaio, Italia / Teatrul Excelsior;
19:00 – 19:45, AKARI (2-5)
Compania Da.Te Danza, Spania /
Centrul Național al Dansului București;

Marți, 10 OCTOMBRIE

10:00 – 11:00, POVESTEA CARE A FOST PĂTRATĂ (2+)
Teatrul pentru copii Arlechino, Brașov / Teatrul Excelsior;
12:00 – 14:00, TEATRUL PENTRU COPII: MITURI ȘI PREJUDECĂȚI – Dezbatere / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 – 17:30, FORME (2+)
MiniREACTOR, Cluj-Napoca / Teatrul de Comedie, Sala Nouă;
17:00 – 18:00, BALOANELE JUCĂUȘE (6+)
Teatrul CEH, Rusia / Centrul Național al Dansului București;
17:00 – 19:00, CONSTRUIEȘTE-ȚI TEATRUL CU EEMATICO
– Atelier Maker Duo (6-12) / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
18:00 – 18:55, ÎN JURUL LUMII ÎN 80 DE CUTII (6+)
Compania Markeliñe, Spania / Opera Comică pentru Copii;
18:00 – 19:10, TINEREȚE FĂRĂ BĂTRÂNEȚE ȘI VIAȚĂ FĂRĂ DE MOARTE (5+), Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Excelsior;
19:00 – 19:30, FORME (2+)
MiniREACTOR, Cluj-Napoca / Teatrul de Comedie, Sala Nouă;
19:00 – 20:00, BALOANELE JUCĂUȘE (6+)
Teatrul CEH, Rusia / Centrul Național al Dansului București;

Miercuri, 11 OCTOMBRIE

10:00 – 14:00, FORMĂ, IMAGINE, JOACĂ – Workshop pentru artiști
Teatrul Tre, Suedia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
10:00 – 10:50, BIANCO (5+)
Teatrul LaBú, Spania / Teatrul Excelsior;
10:00 – 10:55, ÎN JURUL LUMII ÎN 80 DE CUTII (6+)
Compania Markeliñe, Spania / Opera Comică pentru Copii;
17:00 – 17:30, LA UN METRU DE TINE (2-5)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 – 17:45, 1+1 (5+)
La Societa della Civetta, Italia și Nano & Aroosak, Iran /
Centrul Național al Dansului București;
17:00 – 17:50, BIANCO (5+)
Teatrul LaBú, Spania / Teatrul Excelsior;
19:00 – 19:30, LA UN METRU DE TINE (2-5)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 – 19:45, 1+1 (5+)
La Societa della Civetta, Italia și Nano & Aroosak, Iran /
Centrul Național al Dansului București;

Joi, 12 OCTOMBRIE

10:00 – 10:50, VECINI (6+)
Teatrul Nephesh, Israel / Teatrul Excelsior;
10:00 – 11:15, OAMENII PINGUIN (6+)
Teatrul Asou, Austria / Opera Comică pentru Copii;
17:00 – 17:30, FRӦ (2-4)
Teatrul Tre, Suedia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 – 17:45, EH-OH (1-3)
Teatrul Elmina, Israel / Teatrul de Comedie, Sala Nouă;
18:00 – 18:50, VECINI (6+)
Teatrul Nephesh, Israel / Teatrul Excelsior;
18:00 – 19:15, OAMENII PINGUIN (6+)
Teatrul Asou, Austria / Opera Comică pentru Copii;
19:00 – 19:30, FRӦ (2-4)
Teatrul Tre, Suedia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 – 19:45, EH-OH (1-3)
Teatrul Elmina, Israel / Teatrul de Comedie, Sala Nouă;

Vineri, 13 OCTOMBRIE

10:00 – 10:50, PINOCCHIO (4+)
Teatrul de Păpuși „Puck”, Cluj-Napoca / Teatrul Excelsior;
17:00 – 17:40, APROAPE (6 luni – 3 ani)
Centrul de Artă pentru copii din Poznań, Polonia /
Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 – 17:55, LÉON KAMAE (8+)
Compania Gambalo, Belgia / Teatrul Excelsior;
19:00 – 19:40, APROAPE (6 luni – 3 ani)
Centrul de Artă pentru copii din Poznań, Polonia /
Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 – 19:55, LÉON KAMAE (8+)
Compania Gambalo, Belgia / Teatrul Excelsior;

Sâmbătă, 14 OCTOMBRIE

11:00 – 12:00, O POVESTE A PORCULUI (5+)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Excelsior;
11:00 – 13:00, DISCUȚII RELAXATE DESPRE SUBIECTE DIFICILE. Laborator pentru părinți & Atelier pentru copii (3-6) /
Creart – Centrul de Creație, Artă și Tradiție
17:00 – 17:30, PERNUȚA SOMNOROASĂ (sub 3 ani)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 – 20:30, FESTIVITATEA DE PREMIERE / Teatrul Excelsior

………………………………………………………………………

www.fitc.ro.

ARTMAP

Flash Party cu Dokia & Amber Amber
22:00 TodayTmrw, Bucharest
90
19:00 Tmrw, Bucharest
Malaga
20:00 Tmrw, Bucharest
David Lynch: The Art Life 2.0
20:00 Tmrw, Bucharest
Bătălii, Regi și Elefanți
20:00 27.02., Bucharest
Începe prin Curaj
18:00 28.02., Iasi
Stă să plouă
20:00 28.02., Bucharest
Concert// Light Quartet @macaz
20:30 28.02., Bucharest
Aleargă de 1 Martie
20:00 01.03., Bucharest
Spring Audition with VlaDimitre
21:00 01.03.→02.03., Bucharest
▼ Techno cu ghioca & bie @macaz ▼
22:00 01.03.→02.03., Bucharest
Targ de Viniluri #21
12:00 03.03.→04.03., Bucharest
ODD Theory #10 _ Post-truth
17:00 03.03., Bucharest
Lesung IRIS WOLFF in Bukarest
17:00 03.03., Bucharest
Strictly Vinyl Night // Manasia
20:00 03.03.→04.03., Bucharest
Mioritza.
20:00 08.03., Bucharest
Ghici cine intră pe fereastră!
20:00 15.03., Bucharest
Colibri
20:00 22.03., Bucharest
Bătălii, Regi și Elefanți
20:00 25.03., Bucharest
Înaintea Erei Noastre
20:00 29.03., Bucharest
Kraftwerk 3-D live concert in Bucuresti
18:00 - 23:00, 01.03., Bucharest
Green Hours JAZZ Fest – X
18:35 31.05.→03.06., Bucharest

You can still attend

Colectă de absorbante
until 04.03., Bucharest
Please, Master!
until 13.03.