UrbanEye Film Festival 2017

10:00 Wed. 01/11→Sun. 05/11

Cinema Elvira Popescu, Bd. Dacia nr.77, Bucharest, Romania

📅 1-5 noiembrie
📍 Cinema Elvire Popesco & Apollo111

🎬 Începe ediția a 4-a de UrbanEye Film Festival! La început de noiembrie, te invităm la Cinema Elvira Popescu & Apollo111 Barul cu filme în care orașul joacă rolul principal.

Dacă ești pasionat de viața urbană și mediul care te înconjoară, poți vedea în premieră filme despre orașe și comunități din țări ca Liban, Cuba, Rusia, India, Danemarca, S.U.A. Ca în fiecare an, proiecțiile vor fi urmate de sesiuni de Q&A cu invitați speciali din România sau din străinătate.

🔦 Anul acesta, în focusul festivalului vor fi: dreptul la locuire și spațiu public, migrația, spații culturale la granița utopiei, portrete ale arhitecților/designerilor și land art.

🗺 Fă-ți timp și pentru evenimentele conexe festivalului: expoziția “Understanding Design” de la ARCUB, workshopuri de bijuterie contemporană, ateliere creative pentru copii și tururi ghidate ale Bucureștiului mai puțin cunoscut.

PROGRAM:

MIERCURI, 1 noiembrie

TEATRUL APOLLO 111
19:30 – Taste of Cement (2017 | 85 min | Germania, Liban, Siria, Qatar, Emiratele Arabe Unite | doc)
21:00 – Party deschidere

CINEMA ELVIRA POPESCU
21:00 – Crossed Words: Matta-Clark Friends (2014 | 70 min | Chile | doc)

JOI, 2 noiembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU
19:00 – Welcome to Refugeestan (2016 | 69 min | Franța | doc)

21:00 – BIG Time (2017 | 90 min | Danemarca | doc)

VINERI, 18 noiembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU
17:00 – Ultimul Căldărar (2016 | 60 min | România | doc)
– Izabela (2017 | 36 min | Suedia | doc)

19:00 – Dispossession: The Great Social Housing Swindle (2017 | 72 min | Anglia | doc). Discuție cu Bogdan Suditu

21:00 – Crackle of Time – Christoph Schlingensief and his Opera Village in Burkina Faso (2012 | 106 min | Germania | doc)

SÂMBĂTĂ, 4 noiembrie

ARCUB
12:30 – Talking House: Eileen Gray & Jean Badovici Faso (2016 | 76 min | Franța, SUA | doc), Q&A cu regizorul Elizabeth Lennard

14:00 – Gray Metters (2015 | 76 min | Irlanda, Monaco, USA, Franța, Germany, Anglia | doc | R: Marco Orsini)

CINEMA ELVIRA POPESCU
13:00 – Filme realizate de liceeni în cadrul atelierului Primul meu film documentar coordonat de Asociația Vira

15:00 – Avize pentru soare (2017 | 16 min | România | doc)
– Poteci urbane (2017 | 15 min | România | doc), Q&A cu regizorul Iulian Stanciu
– Mereu pe fugă, dar nu și astăzi (2017 | 25 min | România | doc), Q&A cu regizorul Ioana Grigore

17:00 – Planeta Petrila (2017 | 80 min | România | doc), Q&A cu producatoriul Anamaria Antoci

19:00 – Citizen Jane: Battle for the City (2016 | 92 min | USA | doc)

21:00 – The Gandhi of Architecture (2016 | 68 min | India | doc)

DUMINICA, 5 noiembrie

ARCUB
12:30 – EAMES: The Architect and The Painter (2011 | 85 min | USA | doc)

CINEMA ELVIRA POPESCU
15:00 – Unfinished Spaces (2011 | 86 min| USA | doc)

17:00 – Novgorod Spaceship (2015 | 46 min | USA | doc), Q&A cu regizorul Andrei Rozen

18:30 – Troublemakers. The Story of Land Art (2015 | 72 min | USA | doc)
– Il Grande Cretto di Gibellina (2015 | 15 min | Italia | doc), Q&A cu regizorul Petra Noordkamp

20:30 – Istanbul Echoes (2017 | 100 min | Canada, Franța, Turcia | doc)

___________
Acesta este un proiect al asociației ARTA în dialog, proiect cultural finanțat în cadrul Programului cultural București – Oraș participativ și co-finanțat de Ordinul Arhitecților din România din timbrul arhitecturii.

ARTMAP

Fotbal pentru Diversitate
19:00 Today→Sun 25.02, Bucharest
Queer Sports Night
21:00 TodayTmrw, Bucharest
Colectă de absorbante
21:00 Today→04.03., Bucharest
Plurabelle live @Macaz // 23 februarie
22:00 TodayTmrw, Bucharest
Silvia si Casiana la Linia 1
22:00 TodayTmrw, Bucharest
Party Pentru Timizi | Luna Istoriei LGBT+
21:00 Tmrw→Sun 25.02, Bucharest
What Is QUEER Anymore? | Luna Istoriei LGBT+
18:30 26.02.→27.02., Bucharest
90
19:00 26.02., Bucharest
Malaga
20:00 26.02., Bucharest
David Lynch: The Art Life 2.0
20:00 26.02., Bucharest
Bătălii, Regi și Elefanți
20:00 27.02., Bucharest
Începe prin Curaj
18:00 28.02., Iasi
Stă să plouă
20:00 28.02., Bucharest
Aleargă de 1 Martie
20:00 01.03., Bucharest
Spring Audition with VlaDimitre
21:00 01.03.→02.03., Bucharest
▼ Techno cu ghioca & bie @macaz ▼
22:00 01.03.→02.03., Bucharest
Targ de Viniluri #21
12:00 03.03.→04.03., Bucharest
ODD Theory #10 _ Post-truth
17:00 03.03., Bucharest
Lesung IRIS WOLFF in Bukarest
17:00 03.03., Bucharest
Strictly Vinyl Night // Manasia
20:00 03.03.→04.03., Bucharest
Mioritza.
20:00 08.03., Bucharest
Bătălii, Regi și Elefanți
20:00 25.03., Bucharest
Înaintea Erei Noastre
20:00 29.03., Bucharest
Kraftwerk 3-D live concert in Bucuresti
18:00 - 23:00, 01.03., Bucharest
Green Hours JAZZ Fest – X
18:35 31.05.→03.06., Bucharest

You can still attend

Please, Master!
until 13.03.