Calendar 2008

din 11.01.2008 / film
I Served the King of England
Hollywood Multiplex

21.01.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
Super Size Me
Centrul Ceh

28.01.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
The Tower of Death
Centrul Ceh

31.01.2008 / 20h00
BD la Centrul Ceh – Lansarea revistei Aargh! / expo de benzi desenate / o istorie BD in Romania
Centrul Ceh

6-27.02.2008 / 19h00 / expozitie de pictura
Anezka Hoskova
H’art

7-29.02.2008 / retrospectiva
Jiri Menzel – 70 de ani
Cinemateca, Sala Eforie

11.02.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
… cu Alexandru Solomon
Centrul Ceh

15.02.2008 / 20h00 / concert
Seara Antonin Dvorak
Radiodifuziunea Romana

21.02.2008 / 18h30 / Focus:Ecology
Spatiul verde in localitatile urbane
Centrul Ceh

25.02-9.03.2008 / proiecte de dans in scoli
Dance to schools in Banat
Eibenthal, Sf. Elena, Garnic

25.02.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
The Center
Centrul Ceh

29.02.2008 / 19h00 / AVion 8 / platforma AVmotional
Carpets & Curtains
Orange concept store

3.03.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
Participation
Centrul Ceh

6.03-6.04.2008 / 19h00 / expozitie de design de sticla
Craftsmanship in Iasi
Ateneul Tatarasi, Iasi

17.03.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
Freetown: Coming of Age
Centrul Ceh

27.03.2008 / 18h30 / Focus:Ecology
Proiecte de protectia mediului
Centrul Ceh

31.03.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
KHA-CHEE-PAE
Centrul Ceh

1.04.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
Documentary April
Centrul Ceh

8.04.2008 / 18h00 / expozitie de fotografie
Bucharest – between melancholia and hysteria
Galeria Centrului Ceh / Praga

9.04.2008 / 16h00 / dezbatere
Cetatenia si dialogul intercultural intro Europa extinsa
Centrul Ceh

10-11.04.2008 / expozite, conferinta, workshop de design auto
Genesis of a car – Peter Wouda explains how it’s done
Centrul Ceh

14.04.2008 / 16h00 / dezbatere
Coming to terms with the communist past
Centrul Ceh

14.04.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
Public Scandal
Centrul Ceh

17.04.2008 / 18h30 / Focus:Ecology
Drepturile si indatoririle proprietarilor de terenuri din parcurile nationale
Centrul Ceh

21.04.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
Peace with seals
Centrul Ceh

5.05.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
Daddy and Lili Marlene
Centrul Ceh

8-18.05.2008 / film
Dolls
Festivalul Filmului European

27.05 – 1.06.2008
Festival de film documentar dedicat drepturilor omului

ONE WORLD ROMANIA
Centrul Ceh / Cinema Eforie / Cinema Union / Centrul Cultural Ungar

3.06.2008 / 22h00 / Festivalul de Teatru European
Teatr Novogo Fronta
Transilvania Car Park, Sibiu

10-13.06.2008 / Bringing back the legends
Arabela Nights
Centrul Ceh

16.06.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
Afonka does not want to herd reindeer
Centrul Ceh

19.06.2008 / 18h30 / Focus:Ecology
Implementarea retelei Natura 2000 in Romania
Centrul Ceh

27.03.2008 / 23h00 / Noaptea Institutelor Culturale
Zombie Outbreak  / Freaka III
Centrul Ceh

30.06.2008 / 19h00 / expozitie de pictura
Ladislava Gaziova
Centrul Ceh

30.06-23.07.2008 / expozitie de pictura
Ladislava Gaziova – on the red you stop for a moment, you stop for thousand of years
H’art gallery

18.08.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
Home
Centrul Ceh

26-29.08.2008 / 18h00 / Bringing back the legends
Arabela revival
Centrul Ceh

8.09.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
Vierka, or the mistery of family B’s disappearance
Centrul Ceh

11.09-7.12.2008 / 19h00 / expozitie de cristal de Boemia
Bohemian Crystalware
Muzeul National de Arta al Romaniei

12.09.2008 / 19h15 / concert – Festival Plai
Alvik
Muzeul Satului Banatean, Timisoara

19.09.2008 / 20h00 / muzica live
Acoustic 01
Centrul Ceh

22.09.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
Aromanii in ALbania
Centrul Ceh

22-28.09.2008 / arta iese in strada
PhoneBox
in Bucuresti

25.09.2008 / 18h30 / Focus:Ecology
Promovarea mijloacelor nepoluante de transport: Ciclismul
Centrul Ceh

29.09.2008 / 20h00 / Documentary Mondays
The Stone Silence
Centrul Ceh

3-12 octombrie
Anim’est
Cinema Scala, Cinema Elvira Popescu
(3 filme ceheşti în competiţie)

4 octombrie / 18h00
Bienala Tinerilor Artişti
MNAC – Sala Dalles
(3 artişti cehi prezenţi în selecţia curatorială a bienalei)

6 octombrie / 16h00
68/89 From Prague Spring to Velvet Revolution
Muzeul Naţional de Istorie a României

7 octombrie / 19h30
Cargo – Among Houses
Galeria 35

8-9 octombrie
Cargo – Among Houses
6 locatii

10-31 octombrie
Cargo – Among Houses

13-14 octombrie / Documentary Mondays… this time also Tuesday / 20h00
68-69
Centrul Ceh

15 octombrie
Pavel Fajt
Arad Ethno Jazz festival

16 octombrie
Pavel Fajt
Transilvania Jazz festival

17 octombrie / Bienala de Arhitectura Bucureşti / 14h00
Prezentarea studiolui A69
Muzeul Ţăranului Român

20 octombrie / Documentary Mondays / 20h00
AU!
Centrul Ceh

27 octombrie / Documentary Mondays / 20h00
Wandersplitter
Centrul Ceh

30 octombrie / 20h00
Filminute
Centrul Ceh

din noiembrie … o piesă de Milan Kundera
Jacques şi Stăpânul
Teatrul Joint / Lucky 13

3 noiembrie / Documentary Mondays / 20h00
Gypsy Caravan
Centrul Ceh

7 noiembrie / 20h00
Acoustic 02
Centrul Ceh

10-13 noiembrie
La Rencontre de Bucarest
Palatul Parlamentului

10-21 noiembrie
ONE WORLD ROMANIA on tour
Arad, Craiova, Braşov, Ploieşti, Timişoara

17 noiembrie / Documentary Mondays / 20h00
Citizen Havel
Centrul Ceh

24 noiembrie / Documentary Mondays / 20h00
Fish’n’Pills & more
Centrul Ceh

26 noiembrie / 20h00
RO_ archive files
Centrul Ceh

4 decembrie / Focus: Ecology / 18h30
Utilizarea durabilă a resurselor: Clădirile economice
Centrul Ceh

8 decembrie / Documentary Mondays / 20h00
Rule of Law
Centrul Ceh

10-12 decembrie
Jablonex – nijuterii şi mărgele
Centrul Ceh
10 decembrie / 18h00 / prezentarea firmei şi a produselor
10-12 decembrie / un nou magazin temporar la Centrul Ceh… de data asta bijuterii :)
12 decembrie / workshop cu mărgele pentru designeri, artişti şi copii mari

19 decembrie / 20h00
Acoustic 03
cu surprize înainte de Crăciun
Centrul Ceh

 

ARTMAP

Today at 19:00, Design de produs responsabil. Expoziție, proiecții și discuții.Today at 22:00, Bucharest
Today at 19:30, Avanpremieră Dokstation Music Documentary Film FestivalToday at 23:30, Bucharest
Tmrw at 10:00, Bucharest GreenSounds Festival 2017 → Sun. 20/08, Bucharest
Tmrw at 18:00, Grădina Cișmigiului și casele dimprejurTmrw at 20:00, Bucharest
Tmrw at 19:00, In Situ: Mircea Nicolae_artist talkTmrw at 22:00, Targu-Mures
Sat. 19/08, Cluster CUCA ◉ 2017 → Sun. 20/08, Sibiu
Sat. 19/08, Artwaves → Sat. 19/08, Bucharest
Sat. 19/08, Noi împotriva voastră → Sun. 20/08, Bucharest
Mon. 28/08, Filmul din mansardă → Mon. 28/08, Bucharest
Wed. 30/08, Cinema, mon amour – proiecție Kinedok → Thu. 31/08, Bucharest
Fri. 01/09, Short to the Point Filmfestival → Fri. 01/09, Bucharest
Sat. 02/09, George Enescu Festival → Sat. 02/09, Bucharest
Thu. 14/09, Dokstation Music Documentary Film Festival | 2nd Edition → Sun. 17/09, Bucharest
Thu. 21/09, Art Factory 2017 → Sun. 24/09, Bucharest
Fri. 22/09, Creative Fest 2017 | 22-24 Septembrie → Sun. 24/09, Bucharest
Thu. 19/10, Jozef Van Wissem live in Control → Thu. 19/10, Bucharest
Sat. 25/11, Black Lips live in Control → Sat. 25/11, Bucharest

You can still see

Mon. 14/08, Adriana Florea Băloiu I Jam in shoes → Mon. 21/08, Bucharest