Calendar 2010

11.01.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
MARRIAGE STORIES 1: IVANA & PAVEL
Centrul Ceh

25.01.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
COPIII URANIULUI
Centrul Ceh

4.02.2010 / 18h00 / expozitie
THE WALL: PETR SIS
Una Galeria

8.02.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
BRIDE KIDNAPPING IN KYRGYZSTAN
Centrul Ceh

15.02.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
MARRIAGE STORIES 2: MIRKA & ANTONIN
Centrul Ceh

22.02.2010  / 20h00 / Documentary Mondays
DACIA DRAGOSTEA MEA
Centrul Ceh

24.02.2010  / 17h00 / lansarea cartii in limba romana
THE WALL: PETR SIS
Centrul Ceh

01.03.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
MARRIAGE STORIES 3: ZUZANA & VLADIMIR
Centrul Ceh

8.03.2010 / 20h00 / prezentare Michael Bregant / FAMU
FILM STUDY IN THE CZECH REPUBLIC
Centrul Ceh

17-22.03.2010 / Festival de film documentar dedicat drepturilor omului /
editia a 3-a / www.oneworld.ro
ONE WORLD ROMANIA 2010
Centrul Ceh / Cinema Elvira Popescu / Cinema Union / Cinema Eforie / Noul Cinematograf al Regizorului Roman

7.04.2010 / 19h00 / expozitie de fotografie
LITTLE HANOI
Sala Dalles

12.04.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
MARRIAGE STORIES 4: ZUZANA & STANISLAV
Centrul Ceh

25.04.2010 / 20h00 / finisaj + party
LITTLE HANOI
Sala Dalles

25-28.04.2010 / EUNIC project
GENERATION ‘89
Bucuresti, Bruxelles, Praga, Varsovia

26.04.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
WELCOME TO NORTH KOREA!
Centrul Ceh

/////////////////////////////////////////2

10.05.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
MARRIAGE STORIES 5: MARCELA & JIRI
Centrul Ceh

12.05.2010 / 21h00 / Festivalul Filmului European
THE GRAPES
Noul Cinematograf al Regizorului Roman (MTR)

12.05.2010 / 18h30 / Underground Theatre Festival
LYNCH / CAKES AND PUPPETS THEATRE
Teatrul Clasic Ioan Slavici, ARAD

13.05.2010 / 18h00 / Underground Theatre Festival
WINGLESS
Cinema Studio

17.05.2010 / 18h00 / Gayfest
MEZIPATRA / CZECH QUEER FILM FESTIVAL
Centrul Ceh

21.05.2010 / 20h30 / Gayfest
PIANO CONCERT – Stefan Doniga
Centrul Ceh

26-29.05.2010 / Echoes of the International Festival of Czech-German-Jewish Culture
NINE GATES
Teatrul Evreiesc de Stat

29.05.2010 / 16h00 / Festivalul Filmului European
THE GRAPES
Cinema Studio Eurimges, TIMISOARA

31.05.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
UGANDA, 15
Centrul Ceh

2.06.2010 / 20h00 / shorts
THE WONDERING FILM SOCIETY
Centrul Ceh

14.06.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
MARRIAGE STORIES 6: IVANA & VACLAV
Centrul Ceh

25.06.2010 / 15h00 / Noaptea Institutelor Culturale
O NOAPTE MAGICA CU MAGICIANUL FILMULUI KAREL ZEMAN
workshop de animatie stop motion cu OKTO / expozitie de fotografie
Ceainaria Teatrul Act / Sala de Lectura

25.06.2010 / 22h00 / Noaptea Institutelor Culturale
O NOAPTE MAGICA CU MAGICIANUL FILMULUI KAREL ZEMAN
proiectii filme
/ expozitie de fotografie / degustare de ceai
Centrul Ceh

12.07.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
SHOOTING BEAUTY
Centrul Ceh

6-15.08.2010 /Festivalul de Film Istoric Rasnov
filme cehesti@Festivalul de Film Istoric Rasnov
I SERVED THE KING OF ENGLAND
COOKING HISTORY

Rasnov

//////////////////////////////////////////////3

10-12.09.2010 / Plai Festival
filme cehesti@PLAI FESTIVAL
11.09.2010 / 16h00 / ONE YEAR
12.09.2010 / 16h00 / BLACK HEARTS
+ expozitia CEHII DIN HORNACKO SI DIN BANAT
Casa Filmelor / Muzeul Satului Banatean / Timisoara

13.09.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
COOKING HISTORY
Centrul Ceh

20.09.2010 / 19h00 / Documentary Mondays
NATASHA
Centrul Ceh

24-30.09.2010 / KINOdiseea
filmul FOXES@KINOdiseea
26.09.2010 / 17h00 / MTR
27.09.2010 / 19h00 / Cinema Elvira Popescu

8.10-7.11.2010 / Bienala Tinerilor Artisti
artisti cehi@BIENALA TINERILOR ARTISTI / POLICE THE POLICE
vernisaj 8.10.2010 / 19h00 / Palatul Stirbei
David Bohm & Jiri Franta – Out of Nowhere, 2009
Pavel Kopriva – Local Problem, 2001
Palatul Stirbei

10.10.2010 / 19h00 / Festivalul international Seri cu orga la Sala Radio
RECITAL DE ORGA CU HANA BARTOSOVA
Sala Radio

13-15.10.2010 / Astra Film Junior
filmul cehesc THE BEAUTY EXGHANGE@ASTRA FILM JUNIOR
15.10.2010 / 12h00 / Sala Thalia
Sala Thalia / Sibiu

18.10.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
PREZENTARE FAMU / FILM STUDY IN THE CZECH REPUBLIC
Centrul Ceh

25.10.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
MIGRATORII
Centrul Ceh

///////////////////////////////////////////////// 4

28.10 – 21.11.2010 / Salonul European de Banda Desenata
ALOIS NEBEL BY JAROMIR 99, JAROSLAV RUDIS & TOMAS LUNAK
expozitie de banda desenata / trilogia Alois Nebel / trailer-ul filmului Alois Nebel
Galeria etaj 3/4, MNAC (la Teatrul National Bucuresti)

4 – 14.11.2010 / Viata e frumoasa!
expozitie de fotografie / JAN SAUDEK / 18h30 / foaierul teatrului
concert / ANSAMBLUL KOPANICAR / 17h00 / foaierul teatrului

Teatrul National de Opereta “Ion Dacian”

9 – 27.11.2010 / Festival de film documentar dedicat drepturilor omului /
editia a 3-a / www.oneworld.ro
ONE WORLD ROMANIA on TOUR
Brasov, Constanta, Cluj-Napoca, Piatra Neamt, Timisoara, Tirgu Mures

15.11.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
EYE OVER PRAGUE
Centrul Ceh

18 – 28.11.2010 / expozitie de fotografie / Jan Silpoch
CEHII DIN HORNACHO SI DIN BANAT
18.11.2010 / 16h00 / vernisaj expozitie
Muzeul Satului Bucuresti

24 – 28.11.2010 / EXPIFF / Festivalul International de Film Experimental
PAVEL JECH in juriul EXPIFF
short by SIMON HAJEK & short DANA BUBAKOVA
JAN SVANKMAJER inchide festivalul EXPIFF

Cinema Scala / Sala Dalles

26.11 – 5.12.2010 / Bucurii pentru copii. Sectacole de colectie
29.11.2010 / 18h00 / show THE SWINGING MARIONETTES / PAVEL VANGELI / Sala Lahovari
29.11.2010 / 20h00 / workshop / PAVEL VANGELI / Sala Lahovari

Teatrul de Animatie Tandarica

29.11.2010 / 20h00 / Documentary Mondays
INVENTURA / echoes of NORMAL FESTIVAL
Centrul Ceh

30.11.2010 / 20h00 / concert jazzy-ethno-world set
DVA / HU tour 2010
Green Hours

1.12.2010 / 21h00 / concert electro set
DVA / HU tour 2010
Tago Mago

4. 12.2010 / 18h00 / lansare de carte
GRAFICA FARA COMPUTER. 40 de ani de marunte impliniri
Cafe Verona

6.12.2010 /20h00 / Documentary Mondays
CATIGATORII DE LA JIHLAVA / AUTO*MAT
Centrul Ceh

8.12.2010 / 17h00 / lansare de carte
IPOSTAZE ALE IDENTITATII ROMANESTI
Centrul Ceh

10.12.2010 /20h00 / One World Romania in vizita la Centrul Ceh
BURMA VJ / Ziua Internationala a drepturilor omului
Centrul Ceh

13.12.2010 /20h00 / Documentary Mondays
CATIGATORII DE LA JIHLAVA / METROBRANDING
Centrul Ceh

20.12.2010 /20h00 / Documentary Mondays
CATIGATORII DE LA JIHLAVA / COAL IN THE SOAL
Centrul Ceh

ARTMAP

Today at 19:00, Noaptea de SânzieneToday at 22:00, Bucharest
Today at 19:00, Organic / Inorganic | A solo show by Laszlo ForrayToday at 22:00, Bucharest
Today at 19:00, The Staring Game _ Marina AlbuToday at 21:00, Bucharest
Tmrw at 10:00, Ziua Cartierului CotroceniTmrw at 22:00, Bucharest
Tmrw at 10:30, Atelier de Peisagistică #2Tmrw at 13:30, Bucharest
Tmrw at 18:00, Lansare: „Autobiografia lui Charles Darwin"Tmrw at 20:00, Bucuresti
Sun. 25/06, CNDB Domol cu Gili Mocanu (aka Somnoroase Păsărele) → Mon. 26/06, Bucharest
Tue. 27/06, ODD Theory #8 _ Florian Cramer & Underbelly → Tue. 27/06, Bucharest
Wed. 28/06, Frida Sandström: Collect the Crash Writing Workshop → Wed. 28/06, Bucharest
Wed. 28/06, As I Get Older I Get More Afraid of the Dark → Wed. 28/06, Bucharest
Thu. 29/06, Capete, mâini și variații de tensiune → Thu. 29/06, Bucharest
Sat. 01/07, Minunata lume nouă – Case ale migranţilor români → Sat. 01/07, Cluj-Napoca
Mon. 03/07, Open Call | Cultural Management Academy → Fri. 07/07, Bucharest
Fri. 07/07, Outernational Days 2 → Sun. 09/07, Bucharest
Thu. 27/07, Filmul de Piatra #10 → Sun. 30/07, Piatra Neamt

You can still see

Yesterday, Exhibition: Alexandru Lazăr – Six easy pieces → Wed. 05/07, Bucharest
Yesterday, NexT în cartier | 22-26 iunie → Mon. 26/06, Bucharest