Calendar 2013

16.12 / 20:00 / Documentary Mondays
Echoes of Jihlava
@ Centrul Ceh
More>>>>

9.12 – 13.12 / Festivalul filmului despre schimbare
Citizen Havel, The Greatest Wish
@ Aula Bibliotecii Universitare „Eugen Todoran”, Timișoara
More>>>>

9.12 / 20:00 / Documentary Mondays
Sfinga
@ Centrul Ceh
More>>>>

5.12 / 20:00 / No Silence, please!
Foley’Ala & The Wind
@ Centrul Ceh
More>>>>

5.12 / 19:30 / Spectacol lectură
„Joc de toamnă” de Marketa Blahova
@ Teatrul Nottara, Sala „George Constatin”
More>>>>

4.12 / 12:00 / Spectacol lectură
„Specii pe cale de dispariție” de Petr Zelenka
@ Teatrul Nottara, Sala „George Constatin”
More>>>>

3.12 / 19:30 / Spectacol lectură
„Poker Face”, de Petr Kolecko
@ Teatrul Nottara, Sala „George Constatin”
More>>>>

3.12 / 12:00 / Conferință
„Moartea filmului”, de Petr Zelenka
@ Teatrul Nottara, Sala „George Constatin”
More>>>>

2.12 / 20:00 / Documentary Mondays
My latest 150.000 cigarettes
@ Centrul Ceh
More>>>>

27.11 / 20:00 / Prezentare, muzică, film
Egon Bondy’s Last Lecture
@ Centrul Ceh
More>>>>

21.11 / 18:00 / Lecție vizuală
Istoria afișului de film
@ Centrul Ceh
More>>>>

20.11 – 24.11 / Lansare de colecție la Gaudeamus
Cartea cehă
@ Romexpo
More>>>>

19.11 – 6.12.2013 / Expoziție
Film Poster is Not Dead
@ UNARTE
More>>>

18.11 / 20:00 / Documentary Mondays
About young parents
@ Centrul Ceh
More>>>>

11.11 / 20:00 / Documentary Mondays
The Gypsy Vote
@ Centrul Ceh
More>>>>

10.11 / 20:00 / Performance @ Temps d’Images
Corrupttour
@ Cluj
More>>>>

8.11 / 18:00 – 21:00 / Workshop
Banda desenată de război, documentare și opțiuni de reprezentare, cu Adrian Barbu
@ Centrul Ceh
More>>>>

7.11 – 15.12 / Salonul European de Bandă Desenată
Relaţii ceho-române în banda desenată
@Victoria Art Center
More>>>>

5.11.2013 – / Expoziție
SALUT, de Jan Kaláb
@ H’art Gallery
More>>>

5.11.2013 / 19:00 / Concert
Tomescu – Sporcl
@ Filarmonica „Banatul”, Timișoara
More>>>

3.11.2013 / 19:00 / Concert
Tomescu – Sporcl
@ Sinagoga, Bistrița
More>>>

2.11.2013 / 19:00 / Concert
Tomescu – Sporcl
@Auditorium Maximum, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj
More>>>

1.11.2013 / 19:00 / Concert
Tomescu – Sporcl
@ Casa Tineretului, Baia Mare
More>>>

25-26.10 / 17:00-21:00 / Conferință
Paraziți și profeți
@ tranzit.ro
More>>>

24.10 – 24.11 / Expoziție
Karel Líman – arhitectul familiei regale
@MNAR
More>>>

21.10 / 20:00 / Documentary Mondays
New Life of Family album
@ Centrul Ceh
More>>>

20.10.2013 / 18:00 / East Centric Architecture Triennale
Proiecția filmului „Eye Over Prague”
@ Palatul Știrbei
More>>>

17.10.2013 – 21.01.2014 / Expoziție
Josef Koudelka – Invazie 68 Praga
@ Anexa MNAC
More>>>

16.10.2013 / Lansare album
Invazie Praga 68, de Josef Koudelka
@ Librăria Bastilia
More>>>

14.10 / 20:00 / Documentary Mondays
Havana Stories
@ Centrul Ceh
More>>>

12.10 / 21:00 / Soundczech
Concert Fanfán Tulipan
@ La Scriitori, Târgoviște
More>>>

11.10 / 20:00 / Soundczech
Concert Fanfán Tulipan
@ Greeen Hours
More>>>

5.10 – 11.10 / Festivalul de Teatru pentru Publicul Tânăr
Pavel Vangeli
@ Teatrul pentru Copii și Tineret „Luceafărul”, Iași
More>>>

7.10 / 20:00 / Documentary Mondays
Blokada
More>>>

3.10 / 19:00 / Soundczech
Concert Iva Bittová
@ Sinagoga din Cetate, Timișoara
More>>>

2.10 / 19:00 / Soundczech
Concert Iva Bittová
@ Teatrul Odeon
More>>>

2.10 / 18:00 / Curs de limba cehă
Puțin avansați
@ Centrul Ceh
More>>>

30.09 / 21:00 / Soundczech
Concert Please The Trees
@ Sala Berlin (Control)
More>>>

30.09 / 18:00 / Curs de limba cehă
Începători
@ Centrul Ceh
More>>>

28.09 / 20:00 / Soundczech
Concert Midi Lidi & Please The Trees
@ Fabrica de Pensule, Cluj
More>>>

28.09 / 11:00 – 17:00 / Ziua europeană a limbilor
Cursuri și jocuri în limba cehă
@ Grădina Cărturești
More>>>

27.09 / 21:00 / Soundczech
Concert Midi Lidi
@ Sala Berlin (Control)
More>>>

25.09 / 21:00 / Soundczech
Concert Mario Bihári & Gadjo.cz
@ La Scriitori, Târgoviște
More>>>

23.09 / 21:00 / Soundczech
Concert Mario Bihári & Gadjo.cz
@ Clubul Țăranului
More>>>

8.09 – 23.09 / Rezidență
Arhitecți cehi la Asociația Oberliht
@ Chișinău
More>>>

22 – 25.08 / Festivalul din Banat
Muzică și cultură cehă
@ Eibenthal, Banat
More>>>

9 – 18.08 / Festivalul Anonimul
My Dog Killer în competiție
@ Sfântul Gheorghe, Delta Dunării
More>>>

5 – 11.08 / ARTmania
Scurtmetraje cehe proiectate în piața mică
@ Sibiu
More>>>

2 – 11.08 / Festivalul de Film Istoric Râșnov
Republica Cehă – țară invitată
@ Râșnov
More>>>

25 – 27.07 / Subterana Cinematografică
Trei seri de scurtmetraje si lungmetraje cehe
@Sibiu
More>>>

12 – 15.07 / Sighet Summer School
Invitați cehi la Școala de vară
@ Sighet
More>>>

24 – 28.06 / MECEFF
Patru surori și Fabricat la Aș în competiție
@ Mediaș, România
More>>>

VI 21.06 / Festival Art Labyrinth
Concert și workshop de didgeridoo, al formației DESI
@ Edineț, Republica Moldova
More>>>

JO 20.06 / 21:00 / Vișegrad event
V4video
@ Muzeul Țăranului Român
More>>>

VI 14.06 / 20:00 / Noaptea Institutelor Culturale
Proiectii filme, videoclipuri, instalatii, cabaret
@ Centrul Ceh
More>>>

12 – 14.06 / Festivalul de Teatru din Sibiu
3 spectacole cehe
@ Sibiu
More>>>

VI 7.06 / 19:00 / Vernisaj @ TIFF
Filmele lui Jiří Menzel în afișul ceh
@ Muzeul de Arta Cluj
More>>>

SA 1.05 – WE 5.06 / 21:00 / Film Festival
CZECH FILM HUNTING
@ Four different places
More>>>

WE 29.05 / 19:30 / Literature night
Hrabal, Hasek & Kafka in the forest
@ Asociatia Generala a Vanatorilor si Pescarilor Sportivi
More>>>

MO 27.05 / 20:00 / Documentary Mondays /
The Day After a Long Night
@ Czech Centre
More>>>

23 – 24.05 / Conference
Challenges of transition: the postcommunist experience(s)
@ Facultatea de Stiinte Politice Bucuresti
More>>>

MO 20.05 / 20:00 / Documentary Mondays /
Rene
@ Czech Centre
More>>>

TU 14.05 / 18:00 / Experiment la tambale
Czech – Slovak “Battle”
@ Muzeul Taranului Roman
More>>>

MO 13.05 / 20:00 / Documentary Mondays
Aleksandrinke
@ Czech Centre
More>>>

MO 13.05 / 18:00 / Vernisaj
Heliodor Pika – Atasat militar in Romania
@ Cercul Militar
More>>>

10.05 – 12.05 / Festival
Zilele Cehilor din Banat
@ Various locations, Bucharest
More>>>

TU 30.04 / 20:00 / Concert
DVA
@ ArtLabyrinth, Chisinau, MD
More>>>

MO 29.04 / 20:00 / Documentary Mondays /
Gone Wild
@ Czech Centre
More>>>

TH 25.04 / 10:30 / Prezentare
Design Studio Najbrt
@ UNARTE
More>>>

MO 22.04 / 20:00 / Documentary Mondays / Echoes of One World Romania
Fortress
@ Czech Centre
More>>>

SA 20.04 / 21:00 / Concert
Ira Mimosa
@ Cafe Aethernativ, Timisoara
More>>>

SA 20.04 / 18:00 / Poster exhibition
Czechoslovak Film Poster
@ Typopassage, Timisoara
More>>>

FR 19.04 / 21:00 / Concert
Chlupy
@ Cafe Aethernativ, Timisoara
More>>>

FR 19.04 / 18:00 / Tapestry exhibition
Iva Vodrazkova: Elevation
@ Sinagoga din Cetate, Timisoara
More>>>

MO 15.04 / 20:00 / Documentary Mondays / Echoes of One World Romania
On Decency
The Cleaners
@ Czech Centre
More>>>

TU 09.04 / 19:00
Piano Concert for International Roma Day
@ Czech Centre
More>>>

MO 08.04 / 20:00 / Documentary Mondays / Echoes of One World Romania
Odessa
@ Czech Centre
More>>>

TH 04.04 / 19:30 / Exhibition Stepan Vrbicky
Bucharest in Dream, reality and memory
@ Ceainaria Carturesti
More>>>

MO 25.03 / 20:00 / Documentary Mondays
Copper Age
@ Czech Centre
More>>>

MO 11.03 – SU 17.03 /Documentary Festival dedicated to human rights
One World Romania
@ cinemas in Bucharest
More>>>

SA 9.03 / 20:00 / Film Screening
Kinoautomat
@ Cinemateca Eforie
More>>>

TH 7.03 / 20:00 / Film screening
Kinoautomat
@ Cinema Victoria, Cluj
More>>>

MO 4.03 / 20:00 / Documentary Mondays
Best of Documentary Mondays – Czech Dream
@ Czech Centre
More>>>

MO 25.02 / 20:00 / Documentary Mondays
Doc Next Network DIY documentaries
@ Czech Centre
More>>>

SA 23.02 / 18:00 / Film Screening
Burning Bush
@ Czech Centre
More>>>

TH 21.02/ 20:00 / No Silence, Please!
Man Ray Movies & Valerinne
@ Czech Centre
More>>>

MO 18.02 /20:00 / Documentary Mondays
Best of One World Romania 2012
@ Czech Centre
More>>>

MO 11.02 / 20:00 / Documentary Mondays
La Ultima Calle
@ Czech Centre
More>>>

FR 8.02 – SA 16.02 / Romania Tour
Mario Bihari & Bachtale Apsa
@ București, Timișoara, Sighișoara
More>>>

TH 7.02/20:00 / No Silence, Please!
Destiny (Fritz Lang) & Einuiea
@ Czech Centre
More>>>

MO 4.02 / 20:00 / Documentary Mondays
Best of Documentary Mondays – Cooking History
@ Czech Centre
More>>>

TU 20.11.2012 – TH 31.01.2013 / Tapestry exhibition
Iva Vodrážková: Elevation
@ Teatrul Național Evreiesc de Stat
More>>>

TH 10.01 / 17:00 / Film Screening
The Shop on the Main Street
@ Muzeul Național de Artă Contemporană
More>>>

TH 15.11.2012 – TU 15.01.2013 / Exhibition
Czechoslovak Film Poster
@ Muzeul Național de Artă Contemporană
More>>>

ARTMAP

Tmrw at 12:00, Noduri de cultură în Capitală – soluții de regenerare urbanăTmrw at 17:00, Bucharest
Tmrw at 20:00, Original Copy / DMTmrw at 22:00, Bucharest
Tue. 24/10, Istoria filmului european în GIF-uri → Thu. 26/10, Bucharest
Thu. 26/10, Made in CZ / Found in RO → Fri. 03/11, Bucharest
Thu. 26/10, Arhiva Cineclubului Stud-Film → Thu. 26/10, Bucharest
Thu. 26/10, Festival de Film Rus 2017 → Sun. 29/10, Bucharest
Thu. 26/10, Psycho (r. Iris Spiridon) / 26 oct → Thu. 26/10, Bucharest
Mon. 30/10, Slam Poetry → Mon. 30/10, Bucharest
Wed. 01/11, UrbanEye Film Festival 2017 → Sun. 05/11, Bucharest
Thu. 09/11, Róbert Köteles Solo Show → Sun. 14/01, Bucharest
Thu. 16/11, Chrysta Bell live in Control → Thu. 16/11, Bucharest
Fri. 17/11, ArchiTECHture Conference&Expo 17 noiembrie → Fri. 17/11, Cluj-Napoca
Sat. 25/11, Black Lips live in Control → Sat. 25/11, Bucharest

You can still see

Fri. 04/08, Cinema în aer liber la OCC → Sun. 29/10, Bucharest
Thu. 21/09, Expoziţie "Hacia el mar" / "Spre mare", de Clara Durán → Sat. 28/10, Bucharest
Mon. 25/09, LdaVi Call for VR Worldbuilding Lab → Tue. 05/12, Bucharest
Sat. 30/09, Dorian – spectacol de dans contemporanTmrw at 21:00, Bucharest
Fri. 06/10, Petanqfuck → Fri. 17/11, Cluj-Napoca
Mon. 16/10, AFF 2017Today at 23:00, Sibiu
Mon. 16/10, The Power of Storytelling: The FestivalToday at 23:59, Bucharest
Wed. 18/10, Dracula Film Festival, ediția a V-aToday at 23:00, Brasov