Calendar 2007

22.01.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
The Czech Dream
Centrul Ceh

29.01.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
The Beauty Exchange
Centrul Ceh

30.01 – 26.02.2007
Places (Bucharest) – Veronika Zapletalova
Česke Centrum Praha

8.02.2007 / 18h30 / FOCUS: Ecology
Reconstructia ecologica a terenurilor afectate de activitati miniere
Centrul Ceh

12.02.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
Lost Holiday
Centrul Ceh

21.02 – 20.03.2007
vernisaj 21.02.2007 / 18h00
Lansarea numarului despre arhitectura ceha al revistei Arhitectura
Expozitie de arhitectura – Ivan Kroupa
TNB etaj 4
22.02.2007 / 18h00
Prezentarea biroului de arhitectura al lui Ivan Kroupa
Centrul Ceh

23 – 25.02.2007 / Happy Birthday to our favourites :
Trnka Retrospective
Cinema Union

5.03.2007 / 12h00
Frantisek Storm – Workshop
Centrul National al Dansului, TNB, Bucuresti

5 – 22.03.2007
vernisaj  5.03.2007 / 18h00
Atelier Graphic Design VSUP Praha
UNAgaleria

5.03.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
Avenge but One of My Two Eyes
Centrul Ceh

6 – 30.03.2007
Vestigii industriale in Cluj
Casa tranzit, Cluj

15.03.2007 / 18h30 / FOCUS: Ecology
Utilizarea formelor de energie regenerabila
Centrul Ceh

19.03.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
A low-level flight
Centrul Ceh

23 – 25.03.2007 / Rokolectiv 2007

29.03.2007 / 20h00 / FILMINUTE
Prezentarea festivalului
Proiectia unei selectii de filme

Centrul Ceh

din 01.04.2007 / poezie in strada
1001 poems
statii de autobuz si metrou

02.04.2007 / 20h00 / Documentary Mondays + FOCUS: Ecology
Rajter the rebel
Centrul Ceh

03 – 24.04.2007 / 19h00 / expozitie de arhitectura
Ivan Kroupa
Tranzit House, Cluj

16.04.2007 / 15h00
Global Village (AIESEC)
in fata TNB

19.04.2007 / 15h00 / Asociatia People in Need
The Power to Help
Centrul Ceh

23.04.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
An Inconvenient Truth
Centrul Ceh

03-13.05.2007 / Festivalul Filmului European
Beauty in trouble
Cinema Studio, E-Uranus

07.04 – 01.05.2007 / 19h00 / expozitie
Jakub Hošek
H’art Gallery

14.05.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
The net
Centrul Ceh

17.05.2007 / 18h30 / Focus:Ecology
Reciclarea. Cand? Ce? Cum?
Centrul Ceh

14- 20.05.2007 / filme documentare
Czech documentaries from Jihlava Film Festival
Miercurea-Ciuc

18 – 31.05.2007 / expozitie de design interior
Idealistic home
homegallery
18.05 / 15h00 / igloo meets blok / Centrul Ceh
18.05 / 19h00 / vernisaj expozitie / homegallery

28.05.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
How It’s Done
Centrul Ceh

29.05-20.06.2007 / 19h00 / expozitie de arhitectura
Ivan Kroupa
Biblioteca Judeteana “Antim Ivireanul”, Ramnicu Valcea

04.06.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
Hitler’s Secretary
Centrul Ceh

13 – 16.06.2007 / fashion, music and visual art + a temporary shop
Fashion Days
Centrul Ceh

15 -16.06.2007 / Private Property: Post socialist Promises and Experiences
Marcel TOMASEK, School of Social Studies, Masaryk University, Brno
NEC

22.06.2007 / 23h00 – 3h00 / video, videoclipuri si arta vizuala in epoca fricii
FREAKA
Centrul Ceh

22.06 – 01.07.2007 / teatru de papusi si muzica folk
Imperiul papusilor in Banat
satele cehesti din România

25.06.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
Other worlds
Centrul Ceh

02.07.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
Zavis the prince of pornmusic under the influence of Griffith’s Intolerance
Centrul Ceh

06.07.2007 / filme de animatie
Animatia de la FAMU
aniMOTION fest, Sibiu

09.07.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
Snail Fortress
Centrul Ceh

16.08.2007 / 20h00 / concert
Sunshine
STUFSTOCK, Vama Veche

Artist in residence 1
Zbynek Sedlecky

05-26.09.2007 / 18h00 / expozitie
COSMOPOLITICS – new media art from Czech Republic
Galeria Noua

06.09.2007 / 20h00 / film
Restart
E-Uranus

10.09.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
Left, right, forward
Centrul Ceh

24.09.2007 / 20h00 / Documentary Mondays and a little bit more
End of Suburbia
Centrul Ceh

27.09.2007 / 18h00 / scurt-metraje
Gestures of Reconciliation
Centrul Ceh

01.10.2007 / 19h30 / Inchiderea E-URANUS
Selectie de animatii cehesti
E-URANUS

04-06.10.2007 / Conferinta internationala despre Arta, Spatiu si Tehnologie in Era Digitala
Tezele Buffalo ale lui Woody Vasulka
Astra Studio, Sibiu

05-14.10.2007 / 20h00 / Anim’est
One night in one city
Subsol Selection II

Cinema Studio, Europa, Union

08.10.2007 / 17h00 / Festivalul Dramaturgiei Romanesti
Elevator
Teatrul National, Timisoara

08.10.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
About Cuba
Centrul Ceh

12.10.2007 / 18h00 / expozitie
Simple living
Galeria de arta contemporana a Muzeului Bruckenthal, Sibiu / 12-30.10.2007

15.10.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
Never been better
Centrul Ceh

18.10.2007 / 18h30 / Focus: Ecology
Constructiile ilegale in zone protejate
Centrul Ceh

24.10.2007 / 19h30 / eXplore dance festival
Petra Hauerova – Night Moth
CNDB

25.10.2007 / 20h00 / Filminute
Castigatorii anului 2007
Centrul Ceh

27-28.10.2007 / Festivalul international de teatru experimental MAN.In.FEST
VerTeDance
Teatrul National, Cluj

29-31.10.2007 / 18h00
Filmele studentilor cehi
Casa Municipala de Cultura, Cluj

01.11.2007 / 18h00 / expozitie
Craftsmanship forever
UNA galeria / 01-13.11.2007

05.11.2007 / 19h00 / expozitie de pictura
Milan Salak – Guerilla
H’art gallery / 05-20.11.2007

12.11.2007 / 18h00 / expozitie de arhitectura
Petr Franta – Ways of seing
Universitatea de Arhitectura si Urbanism Ion Mincu / 12-30.11.2007

12.11.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
Darwin’s Nightmare
Centrul Ceh

13.11.2007 / 19h00 / atelier presentation
Petr Franta
Centrul Ceh

16.11.2007 / 18h00 / prezentarea unei edituri cehesti si expozitie de carte
Baobab
Centrul Ceh

23-24.11.2007 / Michael Bielicky si Kamila B. Richter
Falling times
Sibiu

26.11.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
Apusul aurarilor
Centrul Ceh

29.11.2007 / 18h30 / Focus: Ecology
Reconstructia ecologica in Delta Dunarii
Centrul Ceh

05.12.2007 / 18h00 / expozitie
Eugenio Percossi – Christmas
Galeria Noua / 05-30.12.2007

10.12.2007 / 20h00 / Documentary Mondays
The Miracle of Candeal
Centrul Ceh

17.12.2007 / 20h00 / animatie pentru adulti
Loosers
Centrul Ceh

 

ARTMAP

Tmrw at 12:00, Noduri de cultură în Capitală – soluții de regenerare urbanăTmrw at 17:00, Bucharest
Tmrw at 20:00, Original Copy / DMTmrw at 22:00, Bucharest
Tue. 24/10, Istoria filmului european în GIF-uri → Thu. 26/10, Bucharest
Thu. 26/10, Made in CZ / Found in RO → Fri. 03/11, Bucharest
Thu. 26/10, Arhiva Cineclubului Stud-Film → Thu. 26/10, Bucharest
Thu. 26/10, Festival de Film Rus 2017 → Sun. 29/10, Bucharest
Thu. 26/10, Psycho (r. Iris Spiridon) / 26 oct → Thu. 26/10, Bucharest
Mon. 30/10, Slam Poetry → Mon. 30/10, Bucharest
Wed. 01/11, UrbanEye Film Festival 2017 → Sun. 05/11, Bucharest
Thu. 09/11, Róbert Köteles Solo Show → Sun. 14/01, Bucharest
Thu. 16/11, Chrysta Bell live in Control → Thu. 16/11, Bucharest
Fri. 17/11, ArchiTECHture Conference&Expo 17 noiembrie → Fri. 17/11, Cluj-Napoca
Sat. 25/11, Black Lips live in Control → Sat. 25/11, Bucharest

You can still see

Fri. 04/08, Cinema în aer liber la OCC → Sun. 29/10, Bucharest
Thu. 21/09, Expoziţie "Hacia el mar" / "Spre mare", de Clara Durán → Sat. 28/10, Bucharest
Mon. 25/09, LdaVi Call for VR Worldbuilding Lab → Tue. 05/12, Bucharest
Sat. 30/09, Dorian – spectacol de dans contemporanTmrw at 21:00, Bucharest
Fri. 06/10, Petanqfuck → Fri. 17/11, Cluj-Napoca
Mon. 16/10, AFF 2017Today at 23:00, Sibiu
Mon. 16/10, The Power of Storytelling: The FestivalToday at 23:59, Bucharest
Wed. 18/10, Dracula Film Festival, ediția a V-aToday at 23:00, Brasov